Holi – nejslavnější festival v Indii

By | 18 září, 2021

Festival barev, Holi, také známý jako Fagwa (Bhojpur), Hola Moholla (Paňdžáb), Boshonto Utsav (Západní Bengálsko), je možná nejslavnějším festivalem v Indii. V jarní sezóně jej slaví hlavně hinduisté (nebo se neomezují jen na ně).

Holi se slaví také v některých dalších zemích, jako je Nepál, Velká Británie, Guyana a Trinidad, i když ne ve stejném měřítku jako Indie. V Indii se festival barev slaví s velkou radostí մեկ napříč zemí opuštěnou homosexuály po celé délce a šířce země, zejména v Biháru, Západním Bengálsku, Paňdžábu a Dillí.

Většina lidí slaví svátek barev tak, že kbelíky plní barevnou vodou a hází po sobě barevné balónky. Ale někteří, zejména v Kalkatě a okolních oblastech, mohou ze sociokulturních důvodů oslavovat Holi s mírně pasivním, lehkým vejcem.

Během Holi se zpívají speciální písně Holi, jídla vonící po rtech – sladkosti jako Gujia (smažené pečivo plněné směsí aromatických ořechů) – výměna dárků. Speciální nápoj s názvem Thandai – někdy obsahuje bhang – je připraven a vychutnáván běžnými diváky, což činí festival opravdu bouřlivým nebo velmi příjemným.

Cesmínové legendy

Legenda praví, že Prahlad, syn Hirankashyapa, byl oddaným oddaným otce Višnua. To rozhněvalo jeho otce, který požádal svou sestru Holiku, také nazývanou Holaka-Putana, aby zabil jeho syna. Když byla Holica požehnána darem, který jí umožnil vstoupit do ohně a uniknout bez újmy, vstoupila s Prahladem do plápolajícího ohně. Než však byl zabit, Prahlad přežil, protože na pomoc přišel sám lord Vishnu.

Od té doby, den před hlavním svátkem Holi, lidé veřejně zapalovali ohně zvané Holika, aby oslavili vítězství Prahlada nad zlem. V souvislosti s Holikou se v severní Indii vyrábí speciální gram mouky – tvaroh (Dahi Besan Curry), který se nejprve podává bohu ohně a poté ochutná s rodinou a přáteli.

Další legenda naznačuje, že Lord Krishna si rád hrál, bavil se se svými partnery a plnil je barevnou vodou. V průběhu let tato praxe přitahovala pozornost lidí – začali ji označovat jako Holly.

Festival oslavuje bratrství ոգ ducha života և inspiruje lidi, aby se osvobodili ze svých pout náboženského: kastovního fanatismu a užili si čistotu života jako nikdy předtím. Holly také vysvětluje ctnosti být pravdivá, ctnostná a žít spravedlivý život. Není pochyb o tom, že Holi je nejslavnějším և nejslavnějším festivalem v Indii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *