Mýty o závratích – pravda za dvěma nejčastějšími

By | 26 září, 2021

Mýtus: Jsem tak závratný; Měl jsem dostat mrtvici

Pravda: Existuje mnoho příčin závratí a ne všechny jsou život ohrožující
Benigní poziční vertigo (BPV) je nejčastější příčinou závratí. Je to způsobeno tím, že se malé krystaly ve vašem vnitřním uchu – ty zodpovědné za rovnováhu – uvolní a vznášejí se ve vnitřním uchu. Když se hlava pohybuje v určitých polohách, tyto ovladače stimulují buňky rovnováhy, což způsobuje přechodné vertigo.

Existují i ​​další příčiny závratí. Labyrinthitida je zánět vnitřního ucha způsobený virovou infekcí nebo jinými příčinami. Její příznaky, mezi které patří závratě, obvykle trvají několik hodin a poté odezní.

Meniérova choroba je další příčinou závratí. Ačkoli příčiny tohoto stavu jsou různé, příznaky zahrnují akumulaci nadměrné vnitřní tekutiny, která způsobuje tlak. To vede ke ztrátě sluchu,
necitlivost v uchu a aberantní opakující se závratě, která může trvat hodiny.

Jak tedy můžete vědět, co způsobuje vaše závratě? Pokud máte BPV, pravděpodobně budete mít opožděné vertigo, které se objeví, když se podíváte nahoru do postele, jdete dolů nebo se otočíte a trvá několik sekund.

Labyrinthitida je charakterizována těžkým vertigo s nevolností a zvracením trvajícím hodiny. Obvykle nedochází ke ztrátě sluchu nebo jiným nadměrným příznakům a po záchvatu mohou při převracení v posteli následovat týdny neklidu nebo dočasné závratě.

Meniérova choroba je doprovázena opakujícími se záchvaty závratí, možnou nevolností a zvracením trvajícím 30 minut až hodin. Meniérova choroba je obvykle doprovázena ztrátou sluchu, tlakem v uchu a řevem nebo zvoněním v uchu.

Naštěstí lze všechny tyto stavy úspěšně léčit. BPV je léčen v kanceláři, kde vestibulární terapeut provádí manévr nazývaný Semontův manévr, který pohybuje krystaly pryč od rovnovážných buněk. Devadesát procent pacientů se závrať je vyléčeno touto léčbou, kterou je někdy nutné opakovat.

Labyrinthitida je léčena perorálními léky ke snížení závratí a náhrady tekutin při jakékoli související nevolnosti a zvracení. V závažných případech je nutná hospitalizace k podávání léků intravenózně, dokud příznaky nezmizí.

Meniérova choroba je léčena řadou léků a chirurgických zákroků, které jsou všechny navrženy tak, aby se snížila frekvence záchvatů vertiga. Mezi léky používané k léčbě Menierovy choroby patří diuretika, oběhové léky, sedativa a steroidy.

Navzdory těmto možným příčinám závratí nelze vyloučit mrtvici, protože je také příčinou. K mrtvici dochází, když je přerušen průtok krve do mozku a mozkové buňky jsou zbaveny kyslíku. Existuje několik příznaků mrtvice, včetně

náhlý nástup závratí nebo závratí;

o problémy s chůzí nebo ztráta koordinace;

o necitlivost nebo slabost obličeje, paže nebo nohy;

o zmatek;

o problémy s řečí; a

o silná bolest hlavy.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví náhle, měl by být tento člověk převezen na pohotovost a vyšetřen a ošetřen. Každou minutu, kdy je mozku nedostatek kyslíku, se zvyšuje potenciál poškození mozku, takže je nutné, aby lékaři podezřelé mozkové příhody okamžitě vyhodnotili podezření na cévní mozkovou příhodu.

Mýtus: Moje rovnováha je špatná, protože stárnu a budu s tím muset žít
Pravda: Věk nehraje roli při udržování zdravé rovnováhy

Váš rovnovážný mechanismus funguje jako stativ. Tři ramena stativu jsou rovnovážnými kanály ve vnitřním uchu, zrakem a pocity kloubů a svalů na nohou a chodidlech. Senzorické zprávy ze tří zdrojů jsou odesílány do mozku, kde jsou organizovány do smysluplných informací. Na základě těchto informací váš mozek vysílá nové zprávy – pokyny vašim svalům, abyste udrželi rovnováhu.

Příčin závratí a nerovnováhy je mnoho. Zmatené zprávy, zablokované cesty zpráv nebo slabost v mozku nebo ve stativu mohou způsobit nerovnováhu. Mezi další možné důvody patří:

o nedostatek oběhu v rovnovážné oblasti mozku,

o snížení krevního tlaku při přechodu ze sedu do stoje (ortostatická hypotenze),

o vnitřní poruchy,

o problémy se zrakem,

o onemocnění kostí a kloubů,

o vedlejší účinky léků, a

o lékové interakce.

Kromě toho může nepravidelný srdeční tep nebo stav srdce a neurologická onemocnění způsobit závratě, závratě nebo nerovnováhu.

Většina problémů s rovnováhou je však důsledkem dysfunkce vnitřní nadměrné rovnováhy. A nefunkčnost dvou stativových končetin současně ztěžuje udržení rovnováhy.

Chcete -li správně diagnostikovat příčinu závratí, měli byste být vyšetřeni lékařem ORL. Toto hodnocení obsahuje specializované testy, které měří funkci vnitřního ucha a rovnováhu. V některých případech by měl být konzultován neurolog nebo jiný specializovaný lékař.

Některé základní příznaky si můžete všimnout sami a sdílet je se svým lékařem, který vám může pomoci s diagnostikou:

o Pokud se vaše nerovnováha objeví jen na krátkou dobu, když vstanete z postele nebo když vstanete ze sedu, může jít o krátkodobý pokles krevního tlaku.

o Nestabilita nebo nerovnováha pouze při chůzi může souviset s problémy v rovnovážném centru mozku nebo v rovnovážných kanálech ve vnitřním uchu.

o Problémy se zrakem mohou také způsobit závratě nebo nerovnováhu.

Někdy existují tisíce příčin závratí, které vyžadují specializovanější léčbu. Ale ve většině případů lze závratě a nerovnováhu léčit zahájením vestibulární rehabilitace (VR).

VR je individualizovaný program domácích cvičení a aktivit navržených terapeutem se specializovaným tréninkem poruch rovnováhy. Před spuštěním VR je váš muskuloskeletální systém posouzen testováním síly, koordinace a rozsahu pohybu v pažích a nohou. Terapeut bude také sledovat vaši rovnováhu při chůzi.

S těmito informacemi může váš terapeut navrhnout program, který splní vaše konkrétní potřeby. Poté je váš pokrok sledován během pravidelných následných schůzek.

Cílem VR je snížit závratě a zvýšit rovnováhu, a zlepšit celkovou denní aktivitu. Pamatujte, že věk při udržování zdravé rovnováhy nehraje důležitou roli!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *