Nejběžnější fobie

By | 11 září, 2021

Podle Americké psychiatrické asociace (APA) je fobie iracionální a nadměrný strach z předmětu nebo situace. Fobie častěji zahrnuje pocit ohrožení nebo strach z utrpení. Například někdo trpící agorafobií by se bál uvěznění na nevyhnutelném místě nebo situaci.

Zde diskutujeme o 10 nejběžnějších fóbiích, kterými lidé trpí:

  1. Agorafobie: Je to velmi běžná fobie. Téměř 2 procenta Američanů jsou oběťmi agorafobie. Je to strach z otevřených nebo přeplněných prostor. To vytvoří začarovaný kruh a postižený dostane panické záchvaty, když se přiblíží k události, která zažívá zásadní okolnosti.
  2. Akrofobie: Je to strach z výšek. Je to iracionální strach z výšek nebo strach z pádu. Téměř 10 procent lidí v USA trpí akrofobií. V závažných případech může mít oběť dokonce panický záchvat.
  3. Aerofobie: Je to strach z létání. Tento strach má téměř 6,5 procenta světové populace. Tato fobie je úzce spojena s agorafobií a klaustrofobií (strach z malých a stísněných prostor). V extrémních případech může ovlivnit profesní a osobní život člověka, pokud se letecké dopravě stane nevyhnutelnou.
  4. Myofobie: Je to strach z choroboplodných zárodků. Tento strach je také podobný obsedantně-kompulzivní poruše (OCD). Osoba může trpět oběma těmito poruchami současně. Utrpení se často v mysofobii izolují.
  5. Klaustrofobie: Strach z malých prostor, tato fobie je běžná, protože 5-7 procent světové populace trpí klaustrofobií. Tato fobie souvisí se strachem z udušení nebo strachem z omezení. Velmi málo pacientů vyhledává léčbu této fobie a většina z nich není léčena.
  6. Synofobie: Strach ze psů se nazývá synofobie. Mnoho lidí se bojí psů a není na škodu to udělat. Synofobie je ale extrémní a neobvyklý strach ze psů. Je to jedna z nejběžnějších zvířecích fóbií na světě. Odhaduje se, že asi 36 procent pacientů trpí léčbou synofobie.
  7. Trypofobie: To je strach z děr. Zní to absurdně, mít strach z děr, ale trypofobovi stačí pouhé oko díry stisknout tlačítko paniky, protože začne být celkem neklidný a téměř dojde ke kolapsu.
  8. Astraphobia: Strach z hromu a blesku se nazývá astraphobia. Je pravda, že hromy a blesky mohou dokonce přimět odvážné k úkrytu, ale pro jedince trpícího astraphobií je to úplně jiný případ. Od dětství může tento strach přetrvávat až do dospělosti.
  9. Ofidiofobie: Strach z hadů je známý jako ofidiofobie. Lze si představit, jak se ze strašlivých hadů může stát fobie, protože hadů se bojí téměř každý. Ale pro lidi trpící touto fobií je nemožné jít na turistiku, kempování a podobné aktivity.
  10. Arachnofobie: Strach z pavouků postihuje mnoho lidí ve společnosti, z nichž 30,5 procent žije pouze v USA. Je to extrémní strach z pavouků a dalších pavouků, jako jsou štíři. To způsobuje obětem velké rozpaky.

Zvládání fobií

Trocha strachu a fobie je normální. Pokud se však vymkne kontrole a začne ovlivňovat každodenní činnosti člověka, začne být znepokojující. Fobie jsou duševní stavy, které jsou způsobilé k intervenci. Pokud se potýkáte s extrémní fobií, měli byste se poradit s psychologem. Ve skutečnosti fobie většinou souvisí s úzkostnou poruchou u člověka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *