Nejběžnější typy zdrojů ve výzkumné zprávě

By | 2 října, 2021

Když budete vědět více o tématu, kterému jste se chtěli ve svém výzkumném článku věnovat, dobrý přehled literatury vám jej pomůže zúžit a poukázat na mezery ve znalostech. Internet nabízí spoustu bezplatných informací, což vám ušetří další zátěž, kterou můžete vynaložit příliš mnoho na placené předplatné za přístup k článkům ve vědeckém časopise.

Zde jsou běžné typy online zdrojů, které začínající a zkušení výzkumníci používají k posílení argumentů svého výzkumného článku.

1. Vládní webové stránky

Vládní webové stránky poskytují informace ve prospěch široké veřejnosti. Proto ti, kteří mají za úkol zveřejňovat informace na vládních webech, by se měli ujistit, že informace jsou poctivé, aby předešli klamání veřejnosti. Vládní webové stránky jsou mimo jiné dobrým zdrojem informací o demografii, právních problémech a případech.

2. Akademická pracoviště

Webové stránky, ke kterým je připojeno.edu, znamenají, že se jedná o webové stránky vysokých škol nebo univerzit. Protože školy mají vzdělávat, provádějí se různá šetření, aby se zajistilo, že informace poskytnuté veřejnosti jsou spolehlivé.

Velké univerzitní webové stránky obvykle vydávají zpravodaje zdůrazňující nová zjištění výzkumu a aktuální trendy výzkumu. To jsou dobré vodítka, která vám ukážou, které oblasti ještě nebyly prozkoumány.

3. Bezplatné vědecké časopisy

Na internetu je mnoho bezplatných vědeckých časopisů. Využijte je naplno. Můžete začít s vědeckými časopisy s otevřeným přístupem v adresáři DOAJ (Directory of Open Access Journals).

Stačí zadat klíčové slovo do vyhledávacího pole na doaj.org a voila, seznam článků nebo časopisů máte na dosah ruky. Souhrny nebo kompletní články z výzkumu je možné stáhnout a rozšířit tak vaši sbírku referencí.

4. Nevládní webové stránky

Dobrým zdrojem informací jsou také neziskové organizace nebo nevládní organizace. Dobrým způsobem, jak vyhodnotit kvalitu informací na těchto webech, je zjistit, jak dlouho jsou k dispozici. Kvalitu příspěvků můžete odlišit také čtením článků z webu a ověřováním zdrojů. Pokud je plný gramatických chyb a existují obvinění, která jsou neopodstatněná, je velká šance, že stránky nejsou legální nebo jsou špatným zdrojem informací. Vyberte si ty, kteří jsou dobře upravení a apolitičtí.

5. Online kurzy zdarma

Přihlášením do bezplatných online kurzů budete mít příležitost recenzovat literaturu, zvláště pokud se téma dotýká teorií nebo výzkumných zjištění, která podporují doporučené postupy. Například online kurz fyzické aktivity pro zdraví doporučuje alespoň 150 minut mírného cvičení týdně. Toto doporučení je podpořeno kritickým přehledem studií provedených mnoha autory o zdravotních přínosech cvičení.

6. Používejte encyklopedické zdroje, jako je Wikipedie

Existují vědci, kteří se vyhýbají citování Wikipedie, protože je z velké části generována uživateli, a proto je obecně nespolehlivá. I když toto prohlášení obsahuje moudrost, odkazy poskytnuté na Wikipedii mohou vést k dobrým spolehlivým informacím. Informace můžete vždy překračovat s jinými referencemi.

7. Blogy výzkumných pracovníků

Blogy výzkumných pracovníků mohou poskytnout užitečné informace jako uznávaní odborníci ve svém oboru. Známí vědci obvykle kladně reagují, když studenti požadují bezplatné kopie svých výzkumných článků publikovaných v renomovaných vědeckých časopisech.

Zatímco online zdroje jsou dobrým zdrojem informací, cenné poznatky mohou poskytnout cenné poznatky prozkoumáním vašeho studijního oboru, kritickým pozorováním nebo rozhovorem s lidmi. Osobní setkání nebo interakci nelze ničím nahradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *