Podle Karla von Clausewitze je převaha v číslech nejběžnějším prvkem vítězství.

By | 10 září, 2021

Nikdo nemůže popřít, že je výhodou mít lepší čísla, pokud se chystáte bojovat, ale rozhodně to nezaručuje vítězství. Vítězit může vůle po vítězství, skvělá taktika, plynulost pohybu a donucovací multiplikátory a jak lze v bitevním prostoru využít všechny aspekty a informace. Ano, pomáhá mít lepší čísla, protože zákon velikosti „to, čemu rád říkám, umožňuje opravu chyb nebo překvapení. Ale možná je důležité, že jsme o tom vedli filozofickou diskusi, aby bylo vše jasné. .

„Nejběžnějším prvkem vítězství je převaha v číslech“, hrubý překlad Karla von Clausewitze.

Historicky je to pravda – byl to „nejběžnější“ prvek vítězství a rozhodně to ve své době neplatí vždy; v zásadě jde o záměr, aby tyran na školním dvoře, zákon velikosti, byl nejdůležitější, což není pravda, ale uvědomuje si, že na tom „obvykle“ a „většinou“ záleží.

Příklady, kdy tomu tak nebylo, by mohly být „David a Goliáš“ pro zábavné biblické odkazy a v Bibli je mnoho dalších, kteří si uvědomují, že nemám žádné náboženství, takže ho nebudu používat, ale ten, kdo o tom může diskutovat. šokujte tam své publikum, zvláště pokud je publikum zaplněno převážně křesťany, donutí je to přemýšlet, pak může diskutující udělat „Jam to them“, když o tom s tím chlapem přemýšlí; Příklad „George Washingtona“ překračuje Delaware a dokonce i Clausewitz si uvědomuje stejně jako Sun Tzu hodnotu „překvapení“ a můžete si také promluvit s taktikou plukovníka Boyda „partyzánské války“, aby vypadali na toto téma chytře.

Diskutující dále může své publikum přenést do říše lidského biosystému s jeho vynikajícím imunitním systémem a tím, jak to dokáže zachytit něco tak malého, jako je virus nebo bakterie, od nachlazení po dlouhodobé zdraví. zhoršení, někdy smrt. „Zákon velkoleposti“ není zárukou, přestože je to „obecně“ impozantní odstrašující prostředek – a dokonce i v Clausewitzových dobách by oponenti povstali na bojišti a často hráli vyčerpávající zápas, což se v mé knize nedoporučuje, ale oni také dříve.

Lze diskutovat o tom, že koncept drtivé síly vyhrát bitvu nemusí ve skutečnosti vyhrát válku nebo splnit cíle, ale určitě může vyhrát některé bitvy. Například „boom“ při přijímání regionů v Afghánistánu nebo Iráku, protože jde o udržení oblasti, která je drahá, o krmení, a logistického dodavatelského řetězce. Jedním z největších problémů válek byly náklady amerického ministerstva financí. 2 miliardy dolarů týdně v Afghánistánu jsou zásadním problémem v době, kdy je hlavní hybnou silou a politickým impulsem ekonomické oživení zde doma.

Musíme si také uvědomit náklady: pro každého člena na bojišti, za meči, nyní vidíme 10–20 v dodavatelském řetězci pro každého skutečného válečného bojovníka, obrovské náklady, které mohou stát zbankrotovat, konec ekonomiky zabíjí národ s obrem armáda, ne nepřítel, takže i když nad nepřítelem dominujete, můžete válku prohrát. Mít jen obrovskou vojenskou sílu, ale stále ji zneužívat, proto ignoruje vojenskou strategii během skutečného konfliktu.

Při správné taktice může vojenská síla napadnout a přinutit větší armádu na kolena. Zvažte taktiku německé „Blitzkrieg“ – možná nejlepší příklad, protože můžete využít nejslabší článek, takže koho zajímá, jak velká je nepřátelská síla? Jakákoli moc má důležité problémy, se kterými je třeba se spokojit; Vůle, morálka, zásobovací linie, média, veřejná podpora, politika, velení a řízení, počasí, technologie atd. Clausewitz má stále pravdu, protože většina čísel je důležitá. Na závěr tohoto filozofického zkoumání vám ponechávám otázku; Jsou robotické zbraňové systémy také „nadřazená čísla“, a to také zvažte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *